Historia Katedry

Jako początek powstania Katedry można uznać rok 1978, w którym Ogród Farmakognostyczny Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu uzyskał status odrębnego Zakładu wchodzącego w skład nowo utworzonego Instytutu Leku AM, Kierownikiem Zakładu Roślin Leczniczych został wtedy prof. dr hab. Bohdan Drożdż. Uroczyste otwarcie obecnie istniejącego budynku przy ul. Mazowieckiej 33 nastąpiło    7 października 1980 roku.

W 1982 roku placówkę przemianowano na Katedrę i Zakład Roślin Leczniczych AM. W 1996 roku  po odejściu na emeryturę prof. dr hab. Bohdana Drożdża Kierownikiem Katedry została dr hab. Elżbieta Błoszyk, która w 1997 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Po śmierci prof. dr hab. Elżbiety Błoszyk w 1999 roku pełniącą obowiązki Kierownika Katedry została prof. dr hab. Halina Grabarczyk, a następnie w 2000 roku na funkcję Kierownika Katedry powołano Prof. dr hab. n. farm. Gerarda Nowaka. Od roku 2019 Kierownikiem Katedry jest dr. hab. n. med. Justyna Gornowicz-Porowska

Nazwa Katedry: Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych została nadana w grudniu 2004 roku, w związku ze zmianami organizacyjnymi na Uniwersytecie. W roku 2005 otwarto na Wydziale Farmaceutycznym Kierunek Kosmetologia, co zaowocowało utworzeniem, w ramach Katedry, Pracowni Kosmetologii Praktycznej, której kierownikiem został dr n. med. Sebastian Kuczyński. W październiku 2020 roku nastąpiła zmiana nazwy Katedry na Katedrę i Zakład Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry.

Nierozerwalną częścią Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry jest ogród pełniący funkcję naukowo-dydaktyczną. Ogród ma powierzchnię ok 1h, na jego terenie znajdują się dwie ogrzewane szklarnie o łącznej powierzchni 230m2, kolekcję wielu interesujących okazów drzew i krzewów oraz poletka obsadzone roślinami leczniczymi, kosmetycznymi, ozdobnymi oraz przeznaczonymi do badań fitochemicznych prowadzonych przez pracowników Katedry, a także studentów realizujących prace magisterskie.

Pod względem botanicznym szczególnie cenne są kilkunastoletnie drzewa np.: cypryśnik błotny, metasekwoja chińska, owocujący co roku miłorząb japoński, kwitnący tulipanowiec amerykański, korkowiec amurski czy ambrowiec balsamiczny. W Ogrodzie rosną również ciekawe byliny np.: rzadki i będący pod ochroną w Polsce chaber Kotschyego, eleuterokok kolczasty, pieprz górski, goryczka żółta, dyptam jesionolistny i inne. Bardzo interesująca jest także kolekcja roślin szklarniowych, warto wymienić: kilka gatunków aloesów i eukaliptusów, palmę sabalową, ruszczyk kolczasty, bawełnę, kawę, herbatę, papaję, imbir, wanilię i wiele innych.